Bezglutenowe pierogi doskonałe - przepis!

11-12-2016
Pierogi doskonałe

60-80 sztuk 

składniki

 
 • 300 g mąki ziemniaczanej
 • 150 g mąki ryżowej
 • 100 g mielonego siemienia złocistego
 • 400-500 ml gorącej wody
 • 1 łyżka oleju
 • 1 łyżka soli

wykonanie

Wszystkie sypkie składniki wymieszaj w misce. Dodaj olej, a następnie wlej 300 ml wody. Rozpocznij wyrabianie ciasta za pomocą robota kuchennego lub zwykłego, ręcznego miksera z końcówką hakiem. Powoli dodawaj wodę, obserwując czy ciasto zaczyna się formować w całość czy jest suche i grudkowate. Wlej tyle płynu aby dało się formować. Ja najczęściej zużywam około 450 ml.

Wyłącz mikser i dokończ wyrabianie ręcznie. Przez kilka minut dokładnie wygnieć składniki aż ciasto będzie zupełnie jednolite, trochę wilgotne, plastyczne i bardzo przyjemne w obróbce. Uformuj coś na kształt kuli, a następnie podziel na trzy części. Jedną zostaw na blacie, a pozostałe owiń szczelnie przezroczystą folią typu stretch.

Blat oprósz minimalną ilością mąki ziemniaczanej. Ciasto rozwałkuj cienko lub trochę grubiej jeżeli lubisz. Szklanką lub specjalną wykrawarką wytnij kilka kółek. Na środku każdego ułóż łyżeczkę farszu i zlep złóż na pół. Zlep dokładnie przyciskając mocno. Możesz wykończyć końce warkoczykiem lub odciskając końcówkę widelca.

Gotowe pierogi wrzucaj do garnka z wrzącą, posoloną wodą. Kiedy wypłyną gotuj około minuty. Wyłów łyżką cedzakową i opłucz pod zimną wodą aby uniknąć wzajemnego sklejania. Układaj na talerzu.

Pierogi możesz przez kilka dni przechowywać w lodówce lub zamrozić.

Smacznego!

collage5

Porady, wskazówki, ważne przykazania
 1. Woda, której użyjesz nie może być wrząca ani też ciepła. Jeżeli posiadasz termometr lub czajnik wskazujący temperaturę, odmierz wartość 65-70°C. Jeżeli nie- zagotuj wodę i odstaw na kilka minut do przestudzenia.
 2. Bardzo ważny jest etap pierwszy czyli prawidłowe wyrobienie ciasta. Odpowiednia ilość gorącej wody jest kluczowa w całej późniejszej zabawie i pozwoli uniknąć frustracji przy wałkowaniu. Zbyt mała jej ilość sprawi, że ciasto będzie się kruszyć, rwać lub rozwarstwiać, a zbyt duża- lepić się do wałka. Użyj miksera by ułatwić sobie wstępne połączenie składników, ale poświęć też chwilę na porządne wyrobienie ciasta ręcznie.
 3. Ciasto polecam podsypywać mąką ziemniaczaną. Pamiętaj jednak by używać tylko minimalną jej ilość (patrz zdjęcie nad przepisem). Odpowiednio wyrobione ciasto nie będzie kleić się do żadnych powierzchni, a duża ilość mąki sprawi, że nie będziesz w stanie zlepić końców pierogów.
 4. Może się wydawać, że wycięcie od razu wszystkich kółek zaoszczędzi czas i energię. Niestety, w ten sposób łatwo wysuszysz całe ciasto i bardzo trudno będzie Ci nadziewać je farszem. Polecam przygotować sobie maksymalnie 5-6 porcji, a resztę na bieżąco wałkować i wykrawać. Inaczej sprawa ma się przy pracy zespołowej. Działając w dwie lub więcej osób wskazany jest podział obowiązków.
 5. To ciasto jest w stanie pomieścić sporo farszu jednak mierz siły na zamiary. Jeżeli dopiero zaczynasz pierogową przygodę, nakładaj mniej i skup się na technice zlepiania. Farsz dobrze jest dociskać do środka kciukiem.
 6. Z racji dużej ilości mąki ziemniaczanej, pamiętaj by po ugotowaniu naprawdę dobrze opłukać pierogi pod zimną wodą. Pozwoli to przechowywać je w pojemniku do kilku dni bez deformowania ich przy odgrzewaniu.

receptura i autor przepisu: Weronika Madejska www.natchniona.pl