Batony proteinowe – sposób na szybki zastrzyk energii

23-08-2016

Batony proteinowe opanowały półki sklepowe w działach ze zdrową żywnością (nie tylko te, niestety, o czym dalej) oraz na siłowniach. Ich cel: dostarczyć białka i energii, szybko, smacznie oraz w małej objętości. Polecane są osobom trenującym, narażony na duży wysiłek fizyczny i intelektualny oraz dla osób na diecie, bo taki baton potrafi zastąpić pełnowartościowy posiłek. Czy na pewno?

Batony proteinowe są sycące i poręczne, dzięki czemu szybko wkupiły się w łaski osób aktywnych zawodowo, z napiętym harmonogramem dnia i treningu. Zaletą batoników jest to, że szybko dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Osoby na dietach odchudzających wybierają batony białkowe jako zamienniki pełnowartościowego posiłku, bo te kupne przekąski zaspokajają głód i dostarczają składników odżywczych.

Czy są zdrowe?

Sklepowe batony proteinowe potrafią zawierać mnóstwo cukru (nawet do 80g w jednym batoniku!), sporo tłuszczu nasyconego i tłuszczów trans, co dyskwalifikuje je w kategorii zdrowej żywności. Wymienione składniki zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, chorób układu krążenia i nowotworów. Ważne, by wybierając batony uważnie czytać skład podany na opakowaniu. Można je również przygotować samodzielnie w domu, a chętnym na gotowe batoniki polecamy te dostępne na www.freedelikatesy.pl – są surowe, nieprzetworzone, pyszne i o wartościowym składzie: