10 najdziwniejszych owoców świata

08-04-2017

 

Robiąc codzienne zakupy często nie zdajemy sobie sprawy, jak inaczej wyglądałyby półki, gdybyśmy mieszkali w innych zakątkach świata :) Poniżej przedstawiamy wam 10 naprawdę dziwnych - oczywiście z naszego, polskiego punktu widzenia - owoców.

1. Ackee- jego ojczyzną i jedynym miejscem, w którym się go spożywa jest Jamajka. Dojrzały owoc ackee przybiera czerwoną barwę i otwiera się ukazując najczęściej trzy lub cztery, duże czarne okrągłe pestki otoczone żółtym miąższem. Po otwarciu owocu wnętrze wystawione jest na działanie słońca, co jest szczególnie ważne ze względu na szkodliwość - zwłaszcza - żółtego miąższu, dlatego nigdy nie zrywa się zamkniętych owoców. Żółty miąższ zawiera w sobie szkodliwe toksyny, które deaktywują się dosyć szybko po naturalnym otwarciu owocu. Nieumiejętne jedzenie ackee grozi zatrucie mpokarmowym.

  

2. Kwadratowy arbuz - smakiem i właściwościami niczym nie różni się od tego tradycyjnego. Jego kształt jest odpowiedzią na zapotrzebowania konsumentów i dostawców, którzy zwyczajową, kulistą formę uważają za niewygodną w transporcie i przechowywaniu. Arbuzy kwadratowe dojrzewają w specjalnych skrzynkach, które nadają im pożądaną formę.

 

3. Arnota właściwa - Docenione głównie ze względu na barwnik zawarty w miąższu otaczającym nasiona, który powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym do barwienia produktów takich jak margaryna, żółte sery czy popcorn. Owoc ten jest bogatym źródłem witaminy A, zawiera również dużo magnezu, selenu i wapnia.

4. Granatowiec - udowodniono naukowo, że  granat przedłuża życie, wzmacnia serce i podnosi doznania erotyczne. Owoc granatu zawiera dużo witaminy C, niacyny, potasu, błonnika, kwasy organiczne oraz białko. To zdrowy, naturalny napój miłosny. Sok z granatów zwalcza skutecznie choroby serca i układu krążenia, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne szczególnie w artretyzmie, a także przeciwdziała procesom starzenia i powstawaniu nowotworów.

5. Kiwano - jest to afrykańska odmiana ogórka, zwany także afrykańskim melonem rogatym. Rośnie na obrzeżach australijskich pustyń, uprawiane jest również w Nowej Zelandii. Kiwano wypełnione jest pestkami o bardzo orzeźwiającym cytrynowym smak.

 

6. Mangostan - Mangostan uprawiany jest w południowo-wschodniej Azji od dawien dawna. Owoc mangostanu, nazywany jest Królową Owoców, dojrzewający w doskonałych możliwościach atmosferycznych, jest niebywale smaczny i bogaty w wiele wartościowych leczniczych komponentów. Jego skład to m.in. minerały, witaminę C, koenzym q10 a przede wszystkim przeciwutlniacze.  

7. Karambola - owoce zawierają kwas szczawianowy, więc nie są wskazane dla osób cierpiących na kamienie nerkowe, reumatyzm czy artretyzm. W Malezji preparaty z korzeni karamboli znane są jako antidotum na wiele trucizn pochodzenia roślinnego. W tradycyjnej medycynie chińskiej owoce są środkiem przeciwgorączkowym. Stosuje się je także do leczenia hemoroidów. Owoce kandyzowane likwidują „kaca”, hamują biegunkę i zwiększają wydzielanie śliny.   

8. Rambutan - Rambutan ma jajowaty kształt, czerwoną i pokrytą kolcami skórkę. Wewnątrz znajduje się biaława, galaretowata, aromatyczna osnówka otaczająca niejadalne nasiono.  Jest źródłem witaminy C. Można z niego robić dżemy, sałatki owocowe i kompoty.  

9. Ręka Buddy - ten niewielki owoc rośnie na krzewach przede wszystkim w krajach Azji. W regionie, z którego się wywodzi uważany jest za źródło szczęścia i pomyślności w handlu. W wielu azjatyckich sklepach owoce będą kładzione koło kasy lub w pobliżu sejfu, gdzie przechowywane są pieniądze. W chińskich, indyjskich, czy wietnamskich domach zobaczymy również ten niesamowity cytrus zawieszony w okolicy drzwi lub stołu. Ze względu na długo utrzymujący się aromat jest często wykorzystywany jako składnik perfum.

  10. Smoczy owoc - zwany również pitają. Jego ogromnym plusem jest niska kaloryczność - owoc średnio zawiera około 50 kcal. Dodatkowo dzięki spożywaniu pitaji uzupełniamy witaminy B, C, E oraz fosfor i wapń. Smoczy owoc to doskonała przekąska dla ludzi mających problemy ze wzrokiem, nadciśnieniem czy żołądkiem.