10 ciekawostek o cynamonie

13-09-2017

 

Cynamon jest przyprawą powszechnie znaną i używaną. Nie wyobrażamy sobie bez niego szarlotki, płatków śniadaniowych i pieczonych gruszek. Czy na pewno cynamon nie ma przed Tobą tajemnic? :)

Ciekawostki ;)

1. Cynamon jest najstarszą przyprawą świata. Pierwsze piśmienne wzmianki na jego temat pojawiły się w zielniku chińskiego cesarza Shen Nonga, którego wiek sięga III w p.n.e.

2.Ojczyzną cynamonu jest Cejlon.

3. Grecy i Rzymianie zanim zaczęli wykorzystywać cynamon w kuchni uważali go za silny afrodyzjak.

4. W Chinach uważano, że cynamon zapewnia nieśmiertelność.

5. Taoiści uważali go za pokarm bogów, ambrozję. Potłuczona na miazgę kora drzewa cynamonowego wchodziła w skład eliksiru nadającego ciału boski złotożółty kolor oraz siłę, yang, natomiast noszenie przy sobie kawałka cynamonu oddalało choroby, a w każdym razie pozwalało łatwiej znieść przykre zapachy uliczne w dużych miastach, jakże dokuczliwe dla wrażliwych nozdrzy bogaczy.

6. Jego bogaty aromat sprawił, że kobiety wykorzystywały go jako pachnidło, o czym wspomina biblijna Księga Przysłów. Warto dodać, że z takich właściwości tej przyprawy korzystały głównie kobiety "wyuzdane" ;)

7. Przez wiele stuleci cynamon był znany ze swoich właściwości wzmacniających i odkażających

8. cynamon przyjmowany doustnie pozytywnie oddziałuje przede wszystkim na układ trawienny, wzmacniając żołądek, korzystnie wpływa na poprawę apetytu i przyspiesza proces trawienia

9. Cynamon zawiera kumarynę, która może przyczyniać się do powstawania marskości wątroby. W największych ilościach kumaryna występuje w cynamonie gatunku kasja. Jest on tańszy i uznawany za gorszy od cynamonu cejlońskiego, w którym znajduje się znacznie mniej kumaryny.

10. Pół łyżeczki cynamonu dziennie skutecznie obniża poziom cukru we krwi cukrzyków.